Strony

środa, 9 maja 2012

Łódzki szlak konny

Łódzki Szlak Konny jest najdłuższą w Europie trasą dedykowaną turystyce konnej - jego aktualna długość to ponad 2000 km.

Turystyka w siodle

Walewice. Łódzki Szlak Konny - końska dawka przygody.  Turystyka w siodle to aktywna forma wypoczynku i rekreacji na łonie natury, która dostarczy Ci niezapomnianych wrażeń. Jej unikalny charakter polega na możliwości zwiedzania atrakcji turystycznych podróżując na końskim grzbiecie. Pozwala także na spędzanie czasu z przyjaciółmi i rodziną podczas wspólnych rajdów i wycieczek.
Łódzki Szlak Konny dostarczy Ci końskiej dawki przygody. Zapraszamy!


Końska dawka przygody
Najdłuższy w Europie
Łódzki Szlak Konny jest najdłuższą w Europie trasą przeznaczoną dla miłośników turystyki konnej i aktywnej, którego długość   liczyła w momencie pierwszego oznakowania trasy 1817 km. Szlak został podzielony na dwie pętle: zewnętrzną - 49 odcinków o łącznej długości 1461 km, wewnętrzną - 12 odcinków o łącznej długości 356 km. Ułatwi Ci to planowanie trasy oraz dostosowanie jej długości do Twoich umiejętności i kondycji.
Z inicjatywy lokalnych ośrodków jazdy konnej szlak wydłużył się o ponad 200 km nowych tras i aktualnie jego długość przekroczyła 2000 km.
Najdłuższy szlak konny w Europie w samym sercu Polski
Atrakcje turystyczne
Trasa Łódzkiego Szlaku Konnego zapewni Ci dostęp do ponad 200 ośrodków jeździeckich oraz ponad 1000 atrakcji turystycznych na terenie całego województwa łódzkiego. Dzięki temu podróż w siodle pozwoli Ci poznać bogactwo przyrodnicze, kulturalne i historyczne okolicznych terenów.
Turystyka i rekreacja na Łódzkim Szlaku Konnym
Jeździectwo
Łódzki Szlak Konny oraz baza istniejących ośrodków jeździeckich pozwoli Ci na niezwykłą przygodę z koniem, zarówno w wymiarze rekreacyjnym, turystycznym i sportowym. Bez względu na to, czy zaczynasz przygodę z końmi, czy jesteś profesjonalnym jeźdźcem - szlak umożliwia różne formy spędzania czasu w siodle.
Bezpieczeństwo
Nowoczesne rozwiązania technologiczne, które funkcjonują w ramach Łódzkiego Szlaku Konnego, zapewnią najwyższy standard bezpieczeństwa podróży. Twoje położenie może być monitorowane dzięki zastosowaniu narzędzi i systemu GPS, a w razie potrzeby informacja o wypadku szybko trafi do okolicznych służb ratunkowych.
Miejsca postojowe
W ramach budowy infrastruktury Łódzkiego Szlaku Konnego na trasie powstało nowych 21 miejsc postojowych. Zostały wyposażone we wszystko to, co niezbędne w czasie postoju i odpoczynku, m.in. koniowiązy, wodopoje i miejsca popasu dla koni, wiaty, toalety. W Łagiewnikach pod Łodzią powstał specjalny kompleks pełniący funkcję Centrum Zarządzania Szlakiem. Wzdłuż lub w pobliżu trasy, położonych jest ponad 200 ośrodków jazdy konnej oferujących również usługi noclegowe i gastronomiczne.
„Hubal” patronem szlaku
Patronem Łódzkiego Szlaku Konnego jest Henryk Dobrzański ps. Hubal, który wraz ze swym oddziałem wsławił się bohaterską postawą podczas II wojny światowej. Postać ta ściśle łączy się z tradycjami jeździeckimi województwa łódzkiego i tworzy jego historyczną tożsamość.
Innowacyjność
Łódzki Szlak Konny dzięki połączeniu walorów turystycznych województwa łódzkiego i rozbudowanej bazy ośrodków jeździeckich z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznym, infrastrukturą oraz oznakowaniem będzie unikatowym produktem turystycznym. Kluczowy będzie też jego ponadregionalny charakter, o którym decyduje dobre skomunikowanie z innymi obszarami Polski, a także wielojęzyczność informacji, adresowana do turystów zagranicznych.
Łódzki Szlak Konny powstał w ramach projektu „Turystyka w siodle - infrastruktura innowacyjnego i unikatowego produktu turystycznego”, którego beneficjentem jest Województwo Łódzkie. Jest on współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.