Strony

środa, 11 kwietnia 2012

Zawody WKKW - co to takiego?

Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego (Zawody WKKW) jest jedną z kilku dyscyplin olimpijskich w jeździectwie. WKKW jest tzw. trójbojem jeździeckim z (ang. horse trials) ponieważ składa się z 3 konkurencji ujeżdżenia, skoków przez przeszkody oraz próby terenowej czyli krosu. Dyscyplina ta jest wielkim sprawdzianem dla konia i jeźdźca ponieważ składa się na nią bardzo wiele ważnych czynników takich jak szybkość, wytrzymałość i odwaga konia w terenie oraz umiejętność rozłożenia przez jeźdźca sił konia. Umiejętności ujeżdżeniowe, które pozwalają nam już w pierwszej próbie pokazania się w czołówce konkursu. Oraz umiejętności skokowe ważne również w próbie terenowej.

Jeździec startujący w tego typu dyscyplinie powinien zawsze podchodzić z profesjonalizmem do zawodów, być do nich przygotowanym fizycznie i psychicznie aby nie popełnić żadnego błędu. Zawodnik powinien również dostosowywać swój i konia poziom do konkursu ponieważ za wczesny start w wysokim konkursie może nie najlepiej się skończyć.

Zawody w WKKW trwają trzy, dwa lub jeden dzień głównie zależy to od rangi i ilości koni na zawodach. Zawody tego typu zawsze rozpoczynają się od próby ujeżdżenia. Zawodnicy wykonują w tej próbie określone w programie elementy ujeżdżenia na czworoboku, które oceniane są w skali od 0 do 10 i przeliczane na pkt karne. Następnym konkursem jest próba terenowa czyli kros. Zawodnicy w tej próbie pokonują trasę w odpowiednim tępię, dystansie i liczbie przeszkód. Ostatnią próbą jest próba skoków, którą zawodnik pokonuje na zasadzie konkursu dokładności. Wszystkie próby są dostosowane do siebie klasami trudności i rozgrywane są w następujący sposób:
- jako zawody krajowe LL/L/P/CNC 1*/2*/3*
- jako zawody międzynarodowe CIC 1*/2*/3*, CCI 1*/2*/3*/4*

Zawodnik w WKKW swoja karierę może zacząć już w wieku 11 lat. Startuje wtedy w kategorii wiekowej młodzicy ale może tylko startować na kucach. Z wiekiem zmienia się kategoria a jeździec podnosi swoje umiejętności. Ta skomplikowana i bardzo trudna dyscyplina wymaga od nas dużego poświęcenia. Zawodnik powinien zawsze pracować z trenerem aby jego koń był dobrze przygotowany kondycyjnie, skokowo i ujeżdżeniowo do konkursu. Zakres trudności powinien być dostosowany do wieku i doświadczenia konia w próbie terenowej. Dużymi wymaganiami możemy szybko zniechęcić naszego konia a jego dobro i zdrowie jest najważniejsze. Zawsze powinniśmy pamiętać o naszym bezpieczeństwie czyli obowiązkowo zakładać kask i kamizelkę ochronną podczas treningu krosowego.

_____________________________________________________________________________

Ja osobiścię najbardziej lubię kros ;p A wy?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz